Committee

Fundamental and Applied NanoElectroMagnetics

Conference Chairs

Oleg Ivashkevich Belarusian State University, Minsk, Belarus;
Sergey Maksimenko Institute for Nuclear Problems, BSU, Minsk, Belarus;

Conference Secretary

Ekaterina Koroleva 
Scientific and Technological Park BNTU "Polytechnic", Minsk, Belarus

International Program Committee

Stefano BELLUCCI National Institute of Nuclear Physics, Frascati, Italy
Victor BORISENKO Belarusian State University of Informatics & Radioelectronics, Minsk, Belarus
Pavel D'YACHKOV Institute of General and Inorganic Chemistry RAS, Moscow, Russia
Sergey GAPONENKO 
Institute of Physics NAS Belarus, Minsk, Belarus
Axel HOFFMANN Institut für Festkörperphysik, TU Berlin, Germany
Maria KAFESAKI Institute of Electronic Structure and Laser, Heraklion, Crete
Oleg KIBIS Novosibirsk State Technical University, Novosibirsk, Russia
Sergei KILIN Institute of Physics NAS Belarus, Minsk, Belarus
Rumiana KOTSILKOVA Central Laboratory of Physical-Chemical Mechanics BAS, Sofia, Bulgaria
Polina KUZHIR Institute for Nuclear Problems, BSU, Minsk, Belarus
Vladimir KUZNETSOV Institute of Catalysis SB RAS, Novosibirsk, Russia
Philippe LAMBIN University of Namur, Namur, Belgium
Akhlesh LAKHTAKIA
Pennsylvania State University, State College, USA
Giovanni MIANO Università degli Studi di Napoli Federico II, Napoli, Italy
Elena OBRAZTSOVA General Physics Institute of RAS, Moscow, Russia
Alexander OKOTRUB Institute of Inorganic Chemistry SB RAS, Novosibirsk, Russia
Valentin ORLOVICH Belarusian Republican Foundation for Fundamental Research, Minsk, Belarus
Olga SHENDEROVA International Technology Center, Raleigh, USA
Yuri SHUNIN Information Systems Management Institute, Riga, Latvia
Gregory SLEPYAN Institute for Nuclear Problems, BSU, Minsk, Belarus
Yuri SVIRKO University of Eastern Finland, Joensoo, Finland
Christian THOMSEN Institut für Festkörperphysik, TU Berlin, Germany
Gintaras VALUSIS Semiconductor Physics Institute, Vilnius, Lithuania
Qun WU Harbin Institute of Technology, Harbin, China

Organizing Committee

Sergey MAKSIMENKO Institute for Nuclear Problems BSU, Minsk, Belarus
Alexander LOBKO 
Institute for Nuclear Problems BSU, Minsk, Belarus
Marina DEMIDENKO Institute for Nuclear Problems BSU, Minsk, Belarus
Polina KUZHIR Institute for Nuclear Problems BSU, Minsk, Belarus
Ekaterina KOROLEVA Scientific and Technological Park BNTU "Polytechnic", Minsk, Belarus
Olga MEEROVSKAYA Belarusian Institute of System Analysis and Information Support of Scientific and Information Sphere, BelISA, Minsk, Belarus
Lyudmila MITINA International Science and Technology Center, Moscow, Russia